Kojení zajišťuje vašemu miminku plnohodnotnou výživu i ochranu v prvních 6 měsících života. Pokud jde všechno, jak má, a vaše dítě se zdravě vyvíjí a roste, není důvod začínat v tomto období s příkrmy. Po půl roce se ovšem situace začíná měnit.
Startuje vám nová etapa společného života plná objevování. I přesto, že už miminko začíná zkoušet různé druhy dobrot, mléko by pořád mělo být součástí jeho jídelníčku.
Pokud máte možnost kojit, je jen na vás a vašem miminku, jak dlouho budete pokračovat. Horní hranice není určena, takže čas odstavení klidně můžete nechat na miminku.
Pokud vám už ale kojení není komfortní nebo máte jakýkoliv jiný důvod od něj upustit, myslete na to, že po odstavení by děťátko mělo dostávat náhradní mléčnou výživu, která pomůže doplnit všechny potřebné vitamíny a minerály. Přečtěte si, jak dlouho a v jakém množství podávat malým dětem umělé mléko.
Získejte praktického průvodce jednoho z nejdůležitějších období každé maminky.
Kojení je pro miminko nejen otázkou stravy, ale také pocitu bezpečí a blízkosti maminky. Proto je potřeba k jeho ukončování přistupovat citlivě. Miminku se hodně věnujte, často si s ním hrajte, povídejte si s ním, zahrňte ho láskou. Pak bude snášet fyzické „odloučení“ od matky o něco lépe.
Tip: Sepsali jsme pro vás 10 tipů na to, jak zvládnout odstavení co nejvíce v pohodě.
Existuje několik možností jak na to, v každém případě mějte ale na paměti, že jste to vy a vaše dítě, kdo rozhoduje o tom, jak tato změna bude probíhat. Měla byste proto přihlédnout k osobnosti vašeho dítěte, k tomu, jak je citlivé na změny, a také byste měla dbát na to, aby poznávání nového jídla a pití nebylo spojeno s negativními zážitky.
Jak začít s příkrmy? Do začátku se hodí zamyslet se nad tím, kterou cestou se vydáte.
Při zařazování příkrmů je nejlepší nejprve servírovat jednodruhové příkrmy a další nové ingredience zařazovat vždy s odstupem alespoň 3 dnů, abyste případně dokázali identifikovat alergie.
Podávané potraviny by měly být tepelně upravené, například připravené na páře nebo povařené. Jako první by měla na řadu přijít zelenina, poté bílkoviny a ovoce až na třetím místě. To proto, že je chuťově nejvýraznější a je důležité, aby před jeho zařazením bylo miminko zvyklé jíst zeleninu. U příkrmů se vyhýbejte tomu, co by dítěti mohlo zaskočit. Třeba oříšky, popcorn, celé bobulovité ovoce a další.
Důležitá je čerstvost a vysoká kvalita potravin. Nebojte se sáhnout po příkrmech ve skleničce. U těch vždy máte jistotu kvality – každý dětský příkrm totiž musí projít přísnými kontrolami.
Tip: Přečtěte si celý článek o tom, jak připravovat a zavádět nemléčné příkrmy.