Co jíst v období kojení, co naopak nejíst, jaké si dopřát vitaminy a kolik vypít denně vody? Není v tom žádná věda.
V období kojení není potřeba automaticky zásadně zvyšovat energetický příjem. Pravda je ale ta, že kojící maminky často zažívají doslova vlčí hlad. Je dobré ho poslechnout.
Hladovět byste neměla ani ve snaze o hubnutí případných poporodních kil. S hladem se totiž pojí nedostatek energie a únava, může také negativně ovlivnit produkci mateřského mléka.
Myslete na to, že vaše tělo 9 měsíců nosilo a tvořilo nový život a potřebuje od vás dostat čas na zotavení. Nejen čas, ale i dostatek živin. A právě ty potřebujete také ke zdárnému kojení.
Tip: Pokud jste zatím v šestinedělí, konzumujte více potravin bohatých na železo, jód a vápník. Přečtěte si, jak dlouho a jak často kojit novorozence.
Získejte praktického průvodce jednoho z nejdůležitějších období každé maminky.
Zjednodušeně by se dalo říct, že když budete dodržovat všeobecné zásady zdravého a vyváženého stravování, nešlápnete vedle. Váš jídelníček by měl být bohatý na ovoce (ze začátku opatrně s jahodami, citrusy a exotickým ovocem), zeleninu, vlákninu, neměly by chybět mléčné výrobky, maso ani cereální výrobky. Čím pestřejší, tím lepší.
Pokud jste vegetariánka, doporučujeme konzumovat o to více mléčných výrobků, mléka, případně i vajec a luštěnin, které jsou významným zdrojem bílkovin. Když se budete stravovat kvalitně, také vaše mateřské mléko bude pro vaše děťátko kvalitní.
Je také důležité dostatečně pít, alespoň 2,5–3 litry tekutin. Sama poznáte, že budete mít i větší pocity žízně, než jaké jste mívala dříve. Tělo si zkrátka umí říct. Kromě vody si sem tam dopřejte i čaje pro kojící maminky.
Na prvním místě je potřeba zmínit fakta, která určitě víte, ale přesto si dovolíme je připomenout. Pití alkoholu, kouření a požívání jiných návykových látek je pro kojící naprosto nevhodné. Zároveň před užíváním jakýchkoliv léků je lepší poradit se s lékařem.
Určitě vás zajímá, jak je to v období kojení s kávou. Spousta z nás by po ní po náročné „prokojené“ noci potřebovala sáhnout. Když si sem tam šálek kávy dopřejete, nemělo by se nic stát. Nepijte jí ale příliš. Kofein by mohl mít na miminko negativní vliv.
V jídle ze začátku volte potraviny, které nenadýmají, jsou snadno stravitelné, vynechte kořeněná jídla. Výraznější koření a nadýmavé potraviny, jako jsou třeba čočka, fazole, čerstvé pečivo, zelí, cibule apod., nechte raději na později. Zařazujte je do své stravy postupně, abyste případně vypozorovala, zda nemají negativní vliv například na bříško miminka. Pokud jste na tyto potraviny běžně zvyklá a nečiní vám ani miminku problémy, můžete je i nadále do jídelníčku zařazovat.
Aby vaše tělo nestrádalo a miminko z mléka dostalo vše, co potřebuje, je dobré doplňovat výživu vitaminy a minerály. Vyberte si v lékárně speciální doplňky pro těhotné a kojící, které komplexně obsahují vše, co potřebujete – kyselinu listovou, vitaminy C, E, D, minerální látky, železo i jód. Místo doplňků stravy si můžete jídelníček zpestřit mléčným nápojem Sunar Gravimilk, který je obohacený o potřebné vitaminy a minerální látky a navíc skvěle chutná. Je bez přidaného cukru ve vanilkové nebo čokoládové příchuti.
Pokud nejíte dostatek ryb, je dobré v době kojení doplňovat rybí tuk, který obsahuje esenciální omega-3 mastné kyseliny (DHA). Ty přispívají ke správné funkci mozku a oční sítnice dítěte, ale i maminky.
Stres a nedostatek sebedůvěry jsou nepřítelem kojení. Adrenalin blokuje spuštění laktace. Pokud máte tu možnost, snažte se hodně odpočívat, soustřeďte se pouze na kojení a miminko. Přenechejte ostatní povinnosti zbývajícím členům domácnosti nebo požádejte o pomoc kamarádku, jestli to jde. Jen na vše nebýt sama! Péče o miminko je náročná disciplína a požádat o pomocnou ruku není příznakem selhání. Naopak!