Prvorodičky mají obvykle největší obavy z porodu. Jenže až navazující šestinedělí se často stane pravým testem našich fyzických i psychických možností. K těm náročnějším úkolům v tomto období patří právě kojení.
Zkuste v této době vypustit zbytek světa a soustřeďte se pouze na miminko a na své tělo. Budete mít sice pocit, že se vaše tělo naprosto zbláznilo, ale dokonale v tomto případě funguje vztah matka–dítě. Dejte miminku prostor, aby vám ukázalo, který pláč jakou aktuální potřebu znamená, a když budete soustředěná, velmi rychle na to přijdete.
Po příjezdu z porodnice člověk nemá po ruce ani sestru, ani laktační poradkyni a najednou si na všechno můžete připadat úplně sama. Nezapomeňte na to, že laktační poradkyni můžete vyhledat i individuálně a v případě potřeby ji pozvat k sobě domů. Může pomoci například s technikou správného přikládání miminka a doporučit vhodnou polohu kojení.
Získejte praktického průvodce jednoho z nejdůležitějších období každé maminky.
Kojení může trvat 10 minut, ale klidně i 45. Celý proces je velmi individuální a je nemožné ho dát do tabulky. Při správné technice sama ucítíte v prsu úlevu. Sledujte, jestli miminko u kojení neusíná a jestli správně pije. Pokud se rychle unaví, pošimrejte ho prstem na bradičce.
Na začátku budete mít pocit, že si odepínáte podprsenku každou hodinu a že si v pauzách mezi kojením sotva stačíte dojít na toaletu, ale dítě je skutečně potřeba kojit, kdykoliv si řekne, a to i z obou prsů v rámci jednoho kojení. Postupně se ale intervaly mezi kojením budou prodlužovat, protože dítě se naučí sát intenzivně a efektivně. Po třech měsících už se navíc kojení i zrychlí a můžete mít nakojeno do deseti minut.
Nejlépe funguje právě časté přikládání novorozence k prsu. Tvorba mléka se reguluje podle poptávky. Pomáhá také mazlit se s miminkem kůži na kůži. Nezapomínejte také na svůj vlastní poctivý pitný režim. Vyzkoušejte speciální čaje se směsí bylin k podpoře kojení nebo obohacený mléčný nápoj Sunar Gravimilk. Ten vám zároveň dodá potřebné vitaminy a minerály.
Abyste se vyhnula případným obtížím při kojení, jako jsou záněty prsu nebo bolavé bradavky, dbejte na správnou techniku kojení. Dítě by mělo mít v ústech i dvorec, ne pouze bradavku.
Nebojte, i když se to ze začátku zdá někdy těžké, určitě se s miminkem na kojení naladíte tak, že to brzy půjde skoro samo. A pokud by to přece jen drhlo, poraďte se s pediatrem nebo vyhledejte pomoc již zmíněné laktační poradkyně.
Pro co nejklidnější šestinedělí doporučujeme počkat s většími návštěvami a být v osobním kontaktu pouze s nejbližší rodinou. Neřešte, jestli máte navařeno, neřešte úklid. Nebojte se říct si o pomoc partnerovi nebo mamince. Ze všeho nejdůležitější je teď váš klid a odpočinek, kdykoliv to jen bude možné.