V tomto období se dětský jídelníček čím dál více podobá stravě dospělých. Formují se i stravovací návyky. Proto dbejte na dodržování zásad zdravé výživy, ale i stolování.
Strava má být pestrá, energeticky bohatá, chutná, rozmanitá a výživná. Důležité je klást důraz na vzhled jídla a připravovat „barevné“ menu s použitím různých druhů ovoce a zeleniny. Zapojte dítě do přípravy jídla.
Je prokázáno, že druh stravy, kterou si dítě v tomto věku osvojí, bude vyhledávat i v pozdějším věku. Jednostranná a málo rozmanitá strava může být i zdrojem nedostatečného přísunu některých živin.
Tip: Podívejte se na tipy na zdravé svačinky pro děti do tří let.
Dodává především vápník pro stavbu kostí a zubů a jeho denní potřeba je u batolete 500 mg. Celých 70 % vápníku ze stravy pochází právě z mléka a 20 % z mléčných výrobků (jogurty, sýry, tvaroh). Dostupnost vápníku z mléka je několikanásobně vyšší než z cereálií, luštěnin a ze sóji. Mléko je zdrojem plnohodnotných bílkovin a tuku pro zdravý vývoj a růst.
Do 2 až 3 let podávejte dětem kromě mateřského nebo umělého mléka výhradně plnotučné mléko. Pro tento věk jsou zcela nevhodná nízkotučná mléka. Výjimkou jsou děti s obezitou, vysokým cholesterolem anebo z rodin s vysokým rizikem onemocnění srdce a cév. V těchto případech je potřeba se poradit s pediatrem.
Pokud vaše dítě není moc velký jedlík, je pro něj mateřské mléko nebo náhradní mléčná výživa zásadní.
Dbejte na správné stolování a stravovací návyky. Usaďte dítě do dětské židličky ke stolu a nenechávejte ho jíst „za pochodu“. Berte jídlo jako rituál v určitém čase, a pokud to jde, využívejte i možnosti společného rodinného oběda nebo večeře jako vzoru pro budoucí stravovací návyky.
Doporučujeme vyhýbat se:
Solení: Dětská jídla se solit nedoporučuje z důvodu nadměrného zatěžování ledvin a následného rizika vysokého krevního tlaku.
Doslazování: Rafinovaný cukr negativně ovlivňuje vstřebávání vápníku a ostatních minerálních látek, další jeho obětí bývají dětské zoubky. Navíc, pokud si děti zvyknou na sladkou chuť, budou se přirozeným chutím spíše vyhýbat.
Pamlsky typu hranolků, chipsů a hamburgerů: Dodávají dítěti nadměrné množství soli a energii ve formě nežádoucích nasycených tuků. Vznikají potravinové návyky, kterých se těžko zbavuje. Nadměrné a pravidelné pojídání takových pamlsků může vést k následné obezitě.
Pojídání malých tvrdých kousků: Nedostatečná koordinace při polykání a neustálý pohyb dítěte představují riziko vdechnutí potravy. Proto dětem raději nepodávejte arašídy, kousky ořechů, popcorn apod.
Pití 100% džusů: Kojenci a batolata by neměli místo vody konzumovat džusy v koncentrované formě. Vysokým obsahem cukrů falešně zasycují a vedou k neprospívání nebo jsou naopak zdrojem prázdné energie a mohou vést k dětské obezitě.
Tip: Přečtěte si, jak zvládnout dětský jídelníček bez zbytečného solení a přidaného cukru.
Batole po 2. roce může snížit potřebu jídla, a to až tak, že se vám někdy může zdát, že skoro nic nesní. Je to proto, že zkrátka potřebuje méně energie pro růst, který je zase o něco pomalejší. Navíc je to období, kdy už dokáže jednoznačně projevit svůj názor. Pojí se s tím i přirozené odmítání některých jídel vznikající obzvlášť tehdy, když dítě do jídla nutíte.
Pokud zrovna takového vrabčího (ne)jedlíka máte doma, nezoufejte a zabezpečte mu především kvalitní potraviny, i když třeba po menších porcích. Obsáhnout byste měli:
Batolata přirozeně preferují sladkou chuť. Nepodlehněte ale těmto požadavkům na úkor ostatních jídel. Zejména sladké džusíky mezi jídly mohou chuť k jídlu dítěti ještě snížit. Strava má být pestrá, nápaditá, 5× denně, s respektováním zásady 300–500 ml mléka každý den. Děti touto dobou rády jedí samy, ale stále platí, že byste se měli vyhýbat nabízení tvrdých kousků, jako jsou oříšky a popcorn.
Děti kolem dvou let by měly vypít asi 80–120 ml tekutin na kg za den. Výsledné množství se samozřejmě odvíjí podle individuálních potřeb i fyzické aktivity dítěte. To, jestli vaše dítě pije dostatečně, můžete zkontrolovat podle barvy jeho moči. Pokud je tmavá, pravděpodobně vaše děťátko málo pilo.
Učte děti pomalu přecházet z hrnečků s brčkem nebo savičkou na klasické hrnečky. Dobré jsou do začátku speciální dětské, které mají pojistku proti vylití.