Základem jídelníčku těhotné ženy by měly být čerstvé a dobře stravitelné potraviny, k pití pak čistá voda. Jak ale miminko v bříšku roste, potřebuje ke správnému vývinu i některé důležité prvky, které stravou většinou není možné v dostatečném množství přijmout. Jaké jsou nejvhodnější doplňky stravy pro těhotné?
Mít dostatek živin a vitaminů je potřeba nejen pro správný vývoj děťátka, ale i pro vaše tělo. V těhotenství podává velký výkon, tak na něj myslete! Důležitá je vyvážená strava. Rozhodně není nutné jíst za dva, ale mírné navýšení energetického příjmu se bude hodit.
Tip: Přečtěte si, jak se stravovat v těhotenství a jaké potraviny nejsou vhodné.
Doporučuje se začít s užíváním už v období plánování těhotenství, a to i po několik měsíců. Kyselina listová v prvním trimestru snižuje riziko vývojových vad plodu a pomáhá předcházet rozštěpu páteře. Denní dávka by se v tomto období měla pohybovat v rozmezí cca 400–600 μg. Kyselina listová se nachází například v listové zelenině, brokolici, květáku, oříšcích apod.
Je důležitý pro růst kostí plodu. Pokud jste těhotná v létě, pravděpodobně ho zvládnete doplnit pohybem venku na sluníčku. V měsících, kdy si sluníčka tolik neužijeme, je vhodné sáhnout po doplňcích stravy.
Má vliv na vývoj mozku miminka, na jeho štítnou žlázu a nervový systém. Z vyvážené stravy byste ho měla zvládnout přijmout v mořských plodech, vejcích, některých solích a mléku.
Jak poznáte, že vašemu tělu chybí hořčík? Začnou vás trápit křeče. Při prvních příznacích proto užívejte magnesium, nejčastěji dostupné ve formě tablet. Miminko potřebuje k vývoji svalů, nervů a kostí hořčíku skutečně hodně, proto jej můžete užívat i jako prevenci, abyste se nepříjemným nočním křečím v lýtkách vyhnula.
Bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které pomáhají ke správnému vývoji mozku a nervové soustavy miminka, jsou ryby, proto se doporučuje zařazovat do jídelníčku až dvě porce týdně. Ale dejte si pozor, ryba nesmí být syrová. O tom, které ryby jsou ideální, píšeme v článku Co nejíst v těhotenství aneb nevhodné potraviny.
Krevní testy ve třetím trimestru mohou odhalit nedostatek železa. Není se čeho děsit. V tomto období je mírná forma anemie naprosto normální a zvýšený příjem železa pro vás bude i dobrou přípravou na porod. Lékař vám železo předepíše, ale můžete do svého jídelníčku zařadit i potraviny bohaté na železo. Jedná se zejména o červené maso, ořechy a luštěniny.
Obdobím těhotenství ale poptávka vašeho těla po vitaminech nekončí, proto byste měla zvýšit příjem vitaminů i ve fázi kojení.
Získejte praktického průvodce jednoho z nejdůležitějších období každé maminky.
Komplikované porody s vyšší krevní ztrátou vyžadují pokračovat v užívání železa. Pokud vám nevyhovují tobolky, vyzkoušejte ho ve formě sirupu.
V lékárnách můžete narazit na komplexní doplňky stravy přesně namixované tak, aby doplnily vitaminy do těla kojící ženy.
V případě, že máte potravinové alergie, celiakii, trpíte onemocněním štítné žlázy nebo jste vegetariánka, vždy konzultujte užívání vitaminových doplňků se svým lékařem.
Tip: Přečtěte si vše o výživě a správné životosprávě kojící matky.