Stolice u kojenců: zácpa a průjem

Stolice u kojenců je tématem, o kterém se mezi maminkami moc nemluví. Můžete však díky ní rozpoznat zažívací problémy, které vaše dítko trápí.

Stolice u kojenců: zácpa a průjem

Zácpa aneb když jde do tuhého

Pokud je vaše dítě bez stolice již několik dní, nemusí to ještě nutně znamenat, že se jedná o zácpu. Průběh stolice je u každého z nás, a tedy i u miminek, zcela individuální. Nicméně pokud tento interval není u vašeho dítěte obvyklý, je potřeba zpozornět.

Při zácpě se stolice ve střevě formuje v tuhou hmotu a současně dochází k odtékání hnědé tekutiny s kousky stolice do pleny. Tento stav si můžete splést s průjmem, opak je ale pravdou, jedná se o těžkou zácpu.

V kojeneckém věku se rovněž často vyvíjí tzv. funkční zácpa, která souvisí s přechodem na zeleninové a masové příkrmy, tedy na tuhou stravu. Děťátko se této změně obvykle přizpůsobuje týden až dva.

Jak postupovat, když má moje dítě zácpu?

  • Stolici je potřeba změkčit, abychom co nejvíce usnadnili její vyprazdňování. Pomáhá podávání ovoce a zeleniny a popřípadě šťávy z kompotů.
  • Pokud krmíte kojeneckým mlékem, připravujte během zácpy řidší směs a mléko podávejte tak, aby vaše dítě mělo potřebný denní příjem.
  • Pokud se jedná o zácpu po zavedení příkrmů, zkuste mu do jídla zamíchat odstříkané mléko nebo i jiné kojenecké mléko. Také mu nabídněte o trochu více kojenecké vody k jídlu.

Pokud zácpa u vašeho děťátka přetrvává i poté, co jste vyzkoušeli všechny doporučené přístupy, je nejvyšší čas odebrat se k vašemu ošetřujícímu lékaři.

miminko

Více rad o tom jak na stravování vašich nejmenších naleznete v našem jídelníčku.

Průjem: vysoce nebezpečný společník

Průjmy jsou nejčastěji projevem infekčního onemocnění trávicího ústrojí a zejména v kojeneckém věku mohou být velmi nebezpečné, jelikož z těla miminka odvádějí velké množství tekutin i potřebných minerálních látek. Příčinou průjmu může být také alergie na mléko. V tomto případě je dobré co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.

Jak poznám, že má moje dítě průjem?

Průjem u kojence spolehlivě poznáte. Jedná se o řídkou, nejčastěji zelenohnědou vytékající hmotu s příměsí hlenu, která se v rámci jednoho dne často opakuje.

Prevence průjmu

Především co nejvíce dbejte na doplňování tekutin, to jest kojením nebo kojeneckým mlékem a rovněž podávejte kojeneckou vodu a případně neslazený černý čaj. Dávky kojení můžete i snížit a současně se snažte kojit častěji. Dítě sledujte také v noci a pokud dochází k průjmu, doplňujte tekutiny. Dbejte na zvýšenou hygienu a pravidelné mytí rukou, jelikož průjem je infekční a vysoce nakažlivé onemocnění

Pokud i přes všechna opatření průjem u vašeho dítěte přetrvává, obraťte se neprodleně na ošetřujícího lékaře.