Vše, co v těhotenství jíte a pijete, ovlivňuje vývoj vašeho očekávaného miminka. A stejně tak jako mu může vaše životospráva prospívat, může na něj mít i nepříznivý vliv.
Obecně by se dalo říct, že strava v těhotenství je v podstatě klasická vyvážená strava, která se od běžného jídelníčku až tak neliší. Jezte to, co máte ráda a dělá vám dobře. Cíleně se vyhněte pouze vyloženě nevhodným potravinám, o kterých se dočtete níže. Zásadní je čerstvost a kvalita potravin.
Není vhodné držet žádné redukční diety, vaše tělo potřebuje mít dostatek energie a živin pro stvoření celého nového člověka. Zároveň ale nedoporučujeme jíst za dva. Stačí pouze mírně navýšit příjem.
Tip: Přečtěte si více o přibírání na váze v těhotenství.
Strava by měla být pestrá a pravidelná – což znamená asi 5× denně. Pravidelnost v jídle může být i jedním z klíčů k překonání nevolností, které bývají jedním z prvních příznaků těhotenství.
Tip: Přečtěte si, jaké vitaminy, minerály a doplňky stravy jsou ideální pro těhotné a kojící ženy
Stravě a vitaminům se věnuje velká pozornost, ale na pitný režim se často zapomíná. Přitom je tak důležitý! Lidský organismus je z velké části tvořen z vody a nejinak tomu je u miminka, které ve vás roste.
Pijte průběžně a nečekejte, až se přihlásí pocit žízně. V závislosti na okolnostech, jako je počasí, fyzická aktivita a další individuální potřeby, byste měla vypít asi 2 litry tekutin denně.
Nejlepší je čistá neperlivá voda. Doplnit ji můžete i minerální vodou, ale ta by obyčejnou vodu neměla z větší části nahrazovat. Pokud máte kvůli nevolnostem potíž přijmout dostatek vody, dopřejte si více vodnaté zeleniny, polévek, čajů pro těhotné nebo si k vodě přimíchejte trošku čerstvé ovocné šťávy, pakliže vám nezpůsobuje potíže s pálením žáhy.
Získejte praktického průvodce jednoho z nejdůležitějších období každé maminky.
Některé potraviny a nápoje je lepší nechat až na období po těhotenství. Hodí se mít přehled, které to jsou, rozhodně ale není cílem vytvářet si zbytečný stres kvůli přemýšlení o každém soustu, které se chystáte sníst.
Kofein
Špatnou zprávou pro všechny milovnice kávy, čaje (kromě těch pro těhotné nebo rooibos čajů), čokolády a energetických nápojů je, že všechny tyto a další produkty obsahují kofein a mohou být pro miminko škodlivé. Lékařská doporučení mluví o maximální povolené dávce kofeinu na úrovni 200 mg za den. To jsou zhruba dva šálky kávy.
Alkohol
Toto pravidlo je, věříme, všeobecně známé a je potřeba na něj nezapomínat. Alkohol je v těhotenství úplně zapovězen, protože může vážně narušit zdravý vývoj vašeho dítěte. Je dokázáno, že konzumace alkoholu v prvních třech měsících těhotenství zvyšuje riziko potratu, předčasného porodu nebo také nízké porodní hmotnosti miminka.
Tepelně neopracované maso, mořské plody a nepasterizované sýry
Konzumovat v těhotenství tepelně neopracované maso a mořské plody (např. krevety, ústřice, mušle, kraby…) nebo sýry (včetně těch zrajících) a další potraviny vyrobené z nepasterizovaného mléka se nedoporučuje především proto, že mohou být kontaminované bakteriemi listerie. Ty vyvolávají nepříjemnou otravu jídlem nebo listeriózu. To se koneckonců může stát i mimo období těhotenství, ale právě v jeho průběhu se jedná o výrazné riziko pro plod, které nestojí za pokoušení.
Kromě listeriózy dejte pozor na nákazu toxoplazmózou. Jejím původcem, stejně jako u listeriózy, bývá syrové maso, ale nakazit se můžete například i od koček a některých dalších zvířat. Proto pokud máte kočku doma, nechte čištění jejího steliva na jiném členovi rodiny. Zároveň při práci na zahradě noste rukavice, můžete totiž narazit na i kontaminovanou půdu.
Tip: Některé mořské ryby, jako je například makrela nebo tuňák, mohou obsahovat rtuť, která je rovněž pro miminko škodlivá.
Syrová vejce
Ačkoliv jsou vejce v obchodech pod přísným dohledem, přesto se na jejich skořápce může vyskytnout bakterie salmonela, která se pak vlivem nevhodné manipulace může dostat do potravin z nich připravených. Při přípravě vajíček je proto nutné dbát na vhodnou tepelnou úpravu, která tyto škodliviny zničí. Nezapomeňte, že syrová vajíčka najdete například i v tiramisu a dalších dezertech nebo majonéze.
Některé bylinky
Existují bylinky, které jsou v těhotenství prospěšné, některé druhy ale mají vliv na prokrvení a další činnost dělohy, proto je lepší se jim raději vyhnout. Patří mezi ně třeba jalovec, majoránka, aloe, skořice. Vhodné je omezit také mátu, zázvor, heřmánek a kmín. Maliník připravuje porodní cesty, proto by měl být většinu těhotenství zapovězený, ale před porodem je naopak vítaný.
Pálení žáhy
Objevuje se většinou ve třetím trimestru, ale někdy i dříve. Kromě doplňků z lékárny si můžete pomoci úpravou stravy. Vyhýbejte se smaženému a tučnému jídlu, výraznému koření, čokoládě a perlivým nápojům. Je ale důležité říct, že každou ženu může pálit žáha po něčem jiném, proto je potřeba pozorovat a poslouchat své tělo.
Někoho trápí jen v prvních týdnech a ráno, další si své „užívá“ po celou dobu těhotenství a v různou denní dobu. Ne nadarmo se těhotenství říká jiný stav. Předejít těhotenské nevolnosti většinou úplně nelze, vzniká vlivem hormonů. Zmírnit ji ale můžete, když se ráno okamžitě nasnídáte jídla bohatého na sacharidy, budete pomalu vstávat z postele a v průběhu dne nezapomenete pravidelně jíst, abyste nevyhladověla. Často také pomáhají procházky na čerstvém vzduchu nebo lízátka proti nevolnosti z lékárny.
Těhotenská cukrovka
Pokud vám při testu na těhotenskou cukrovku (OGTT) vyšel pozitivní výsledek, je potřeba upravit stravu, abyste miminko ochránila před nadměrným růstem a s tím spojenými komplikacemi. Je nutné omezit jednoduché cukry a více dbát na zdravější stravu a dostatek pohybu. Ve výjimečných případech je zapotřebí medikace.
Zadržování vody
S otoky a zadržováním vody se setká většina těhotných. Kromě dostatku pohybu právě i vyváženou stravou a dostatečným pitným režimem můžete tělu v tomto ohledu ulevit.
Přejeme vám, aby vaše těhotenství bylo co nejpohodovější a užila jste si chvíle, na které budete s láskou vzpomínat.