Vašemu miminku je už 5 měsíců. Možná si říkáte, že ani nevíte, jak to uteklo. V každém případě máte první náročné období úspěšně za sebou. Teď už můžete s větším klidem pozorovat, jak váš drobeček den za dnem prospívá, roste a sílí.
Kojení v tomto období už nebývá tak náročné jako na začátku. Na druhou stranu už dobře víte, co obnáší, a také jste si pravděpodobně našla ten správný způsob, jak ho provádět, aby co nejvíce vyhovovalo vám i miminku. Kojení pro něj představuje hlavní a plnohodnotný zdroj výživy. Uspokojíte tak hlad i žízeň miminka zároveň. Děti se v tomto období kojí většinou 6× až 7× denně ve tří- až čtyřhodinových intervalech. Pokud máte doma plně kojené miminko, na příkrmy ještě máte čas.
Děti, které dostávají kojenecké mléko, už většinou s ukončeným 4. měsícem mohou ochutnávat první sousta. Postupně od zeleniny, masa, kaší až po ovoce.
Ať tak nebo tak, vždy důrazně doporučujeme začátek přikrmování prodiskutovat s pediatrem, který vám individuálně nejlépe poradí.
I v tomto období představuje kojení pro vaše miminko plnohodnotný zdroj výživy, a pokud to jde bez problémů, pak s příkrmy začněte zhruba koncem 6. měsíce.
Pokud z jakýchkoliv důvodů kojit nemůžete, je potřeba se obrátit na pediatra nebo laktační poradkyni, kteří vám poradí, jaké kojenecké mléko můžete miminku podávat nebo jak zajistit náhradní výživu.
Plně kojeným dětem do 6 měsíců pokryje potřebu tekutin mateřské mléko. Vodu jim podávejte až s prvními příkrmy. Nekojeným dětem začněte nastavovat pitný režim také s podáváním prvních příkrmů. V začátcích stačí zkoušet převařenou kojeneckou vodu z čajové lžičky. Až později se naučí pít z hrnečku se savičkou nebo z hrnečku s ohebným brčkem (brčko je vhodné až asi od 8. nebo 9. měsíce).
Prospěšnost vitaminu D pro vývoj miminka je vědecky prokázaná. Důležitý je zejména pro zdravý růst kostí a zubů. Dále organismu pomáhá lépe vstřebávat a využívat vápník a fosfor obsažený v potravinách, přispívá k udržení normální funkce imunitního systému a také zabezpečuje správnou funkčnost svalstva. Jeho významným zdrojem je rybí maso, v menší míře je obsažen v mase, ve vejcích a másle.
Nedostatkem vitaminu D trpí zejména děti, především ty nejmenší, a také staří lidé. I proto odborníci doporučují dodávat ho dětem denně ve formě kapek až do 1 roku věku. V zimních měsících se doporučuje vitamin D podávat také dětem v batolecím věku.
A jak bude strava pokračovat u starších dětí? Přečtěte si vše o tom, jak by měl vypadat jídelníček dětí od 8 do 12 měsíců. Co v něm nesmí chybět, na co si dát pozor a v čem už děti budou samostatné.