kategorie: Must have
- Oblečení pro miminko: bodýčka, dupačky, overaly, mikinky a bundičky nebo kombinézu (dle ročního období), bavlněné čepičky, ponožky, rukavičky. Miminka narozená v termínu mají standardně velikost 56 a velmi brzy pak velikost 62. Vzhledem k tomu, že miminka tak rychle rostou, nemá smysl dělat si dopředu velké zásoby prvního oblečení.
- Kočárek: při výběru kočárku zvolte spíše dvojkombinace. Z hluboké korbičky miminko za půl roku vyroste a může přejít do sporťáku. Pořizujte současně s pláštěnkou na kočárek a přebalovací taškou. V letních dnech se vám bude hodit i síťka proti hmyzu a pro zimní období teplý fusak.
- Dětská postýlka s kvalitní matrací: s peřinkou. Polštářek miminka používají pouze po dohodě s pediatrem, např. při zploštění hlavičky.
- Monitor dechu: umisťuje se pod matraci postýlky a upozorní vás v případě, že děťátko přestane dýchat. Samotný monitor dechu však nestačí, je dobré i vědět, jak reagovat, dojde-li u dítěte k zástavě dechu. Proto doporučujeme navštívit kurz první pomoci dětem – skvělé kurzy dělá např. Český červený kříž.
- Vajíčko do auta: autosedačka pro miminko se umišťuje proti směru jízdy a dítěti velikostně vyhovuje zhruba do jednoho roku. Pokud budete chtít autosedačku připevňovat na konstrukci kočárku, stačí dokoupit vhodné adaptéry.
- Odsávačka mléka: asi tak třetí den po porodu, tedy ve stejné době, kdy obvykle opouštíte porodnici, se spouští laktace. Než se s miminkem společně sladíte, odsávačka vám může pomoci ulevit při nadměrné produkci mléka nebo naopak podpořit vyšší tvorbu mléka. Každopádně je dobré být připravena na obě situace.
- Zavinovačka: v prvních dnech vám pomůže při manipulaci s miminkem a držením hlavičky ve správné poloze.
- Odsávačka hlenů pro miminka: až zhruba do tří let věku se dítě neumí samo správně vysmrkat, proto bude při každé rýmičce odsávačka hlenů váš nejlepší kámoš. Ty manuální odsávačky příliš nepomáhají při husté rýmě, proto doporučujeme spíše odsávačku hlenů na vysavač.
- Bavlněné (mušelínové) plenky: na všechno. Na utření, osušení, podložení, přikrytí i na usínání, mějte je po ruce úplně všude. Minimálně 10 kusů jemných textilních plenek určitě využijete.
- Plínky na přebalování: prvních 20 kusů jednorázových plenek by měla obsahovat vaše výbava do porodnice. Doma už můžete používat jednorázové nebo látkové dle uvážení.
- Perlan: dětské vlhčené čisticí ubrousky jsou perfektní do kočárku a na cesty. Někdy jsou ale příliš parfémované a mohou citlivou dětskou pokožku podráždit. Při domácím přebalování proto doporučujeme čistit zadeček miminka perlanem, který je i cenově výhodnější. Perlan seženete ve velkém balení v lékárně a můžete si ho doma nastříhat.
- Mast na opruzeniny pro miminka: chrání citlivou dětskou pokožku před podrážděním. Mazejte v tenké vrstvě po každém přebalování. Skvělou prevencí před vznikem opruzenin je nechat miminko každý den aspoň na chvíli úplně bez plínky. Nezapomeňte však pod děťátkem nechat jednorázovou přebalovací podložku se savou vrstvou.
- Teploměr: v prvních dnech budete teplotu miminka pravidelně kontrolovat a zapisovat. Teploměr vám také pomůže dostat ze střev novorozeneckou smolku. Mějte ho proto sbalený už v tašce do porodnice.
- Teploměr do vody: pocitově odhadnout správnou teplotu vody na koupání je téměř nemožné. Při každém koupání proto hoďte do vaničky teploměr do vody – ten by měl ukazovat 36–37°C.
- Dětská kosmetika: dětské mýdlo nebo jemný gel, pečující olejíček, případně i nůžky s kulatým koncem a jemný dětský hřebínek.
- Kojicí podprsenky a vložky do podprsenky: podprsenky mějte připravené minimálně dvě, čisté suché vložky pak vyměňujte po každém kojení. K sehnání jsou i ekologické vložky do podprsenky, které se dají prát a používat opakovaně.
- Krém na bradavky: v začátcích kojení jsou bradavky citlivé. Po každém kojení je proto mažte krémem na bradavky, který pomáhá předcházet jejich popraskání.
- Líh na pupík: pahýlek po ustřiženém pupečníku sám odpadne zhruba do 14 dnů po porodu. Je však potřeba jej pravidelně ošetřovat speciálním lihem na pupík, který seženete v lékárně.
- Kojicí čaj: aby se vám dobře tvořilo mléko, je potřeba hodně pít. Nejlepší je obyčejná voda v kombinaci se speciálními kojicími čaji, které svým složením podporují tvorbu mateřského mléka.
kategorie: Ke zvážení
- Kojicí polštář: mít v posteli těhotenský, potažmo kojicí polštář je skvělý způsob, jak si zpříjemnit spánek v těhotenství a jak najít vhodnou pozici při kojení. Je ale poměrně veliký, a pokud na něj nemáte místo, vůbec nevadí, poradíte si i s polštářem obyčejným.
- Kojicí košile: časté kojení zvládnete i ve volném tričku, kojicí košile na knoflíky nebo na zip jsou však velmi pohodlné.
- Nosítko/šátek: v začátcích mateřství máme často pocit, že bychom potřebovaly více rukou. Nosítko nebo šátek je úžasně praktická pomůcka, která miminku pomáhá s adaptací na svět mimo prostředí maminčina bříška.
- Hnízdečko: okolní svět je pro novorozence nekonečně obrovský. Ohraničený prostor hnízdečka pomáhá dětem získat pocit bezpečí a postupně si zvykat na pobyt v postýlce.
- Lehátko: miminko bude chtít být ve vaší přítomnosti, kamkoliv se pohnete. Díky lehátku se budete moci věnovat i domácím pracím tak, aby vás děťátko mělo neustále na očích. Polohovatelná lehátka jsou pak skvělá, když řešíte, jak začít s příkrmy, kdy potřebujete mít dítě v ideální krmicí poloze.
- Antikoliková lahvička: většina maminek počítá s tím, že bude po porodu kojit. Když však kojení není možné, je dobré mít doma připravenou antikolikovou lahvičku. Vybírejte takovou, která má savičku s malým průtokem, aby dítě při návratu ke klasickému kojení neztratilo sací reflex.
- Přebalovací pult: praktický kousek nábytku pro první měsíce života miminka. Pokud na něj ale doma nemáte místo, v pohodě zvládnete každodenní přebalování i s přebalovací podložkou, kterou můžete umístit na gauč, kuchyňskou linku nebo na hlubokou skříňku.
- Elektronická chůvička: pokud miminko spinká v jiné části domu, než ve které se momentálně nacházíte vy, chůvička vám pomůže zůstat v klidu a plačící miminko včas upokojit.
- Cestovní postýlka: pravděpodobně ji nebudete potřebovat hned, ale pokud se s miminkem budete chystat na dovolenou, skládací cestovní postýlku vezměte s sebou. Některé hotely a penziony ji v rámci pobytu dokonce nabízejí zdarma.
- Dudlík: na dudlík jste možná zaslechla od maminek různé názory. Pravdou však je, že sáním se děti uklidňují, takže používání dudlíku vám může zachránit nejednu jinak proplakanou noc.
- Vanička nebo lehátko do vany: každá maminka preferuje něco jiného a časem přijdete na to, jaký způsob koupání miminka vám vyhovuje nejvíce. Vanička je skvělá, pokud máte doma pouze sprchový kout bez vany. Pokud však vanu máte, bude vám stačit jen lehátko do vany. Co je však z pohledu ergonomie sporné, je používání dětských koupacích kyblíků, někteří pediatři je nedoporučují kvůli tomu, že v nich miminko příliš sedí.
kategorie: Spíše navíc
- Mantinel na postýlku: mantinely jsou skvělé pro větší miminka, která už se během spánku začínají přetáčet. Novorozenci spinkají na zádech, proto měkké ohraničení postýlky zatím není potřeba.
- Spací pytlík: podobně jako mantinel je spací pytlík skvělý pro větší miminka, která si v noci odkopávají peřinku.
- Mycí žínky: miminko obvykle stačí omýt pouze rukou, případně kouskem perlanu.
- Muchláček na spaní: pravděpodobně nějakého roztomilého muchláčka nebo jinou spinkací hračku dostanete jako dárek k narození od příbuzných nebo kamarádů. Dětem však k usínání postačí i obyčejná bavlněná plenka.
- Kolotoč nad postýlku: vypadá krásně, ale děťátko zabaví pouze na velmi krátkou chvíli. Nad postýlkou dítě daleko raději uvidí tvář maminky.
A je to! Váš seznam výbavy pro novorozence je kompletní. Postupem času sama přijdete na to, co je pro vás nezbytnost a bez čeho se v klidu obejdete. Žijeme v senzační době, kdy máme lékárny, drogerie a obchůdky s dětskými potřebami téměř na každém rohu a e-shopy posílají objednávky obratem. Kdykoliv se můžeme dovybavit, takže pokud tento seznam čtete až teď a porod je doslova na spadnutí, vůbec nezoufejte. Budete mít ještě spoustu času ve chvíli, kdy už bude miminko na světě.