10 tipů, jak na prdíky. A proč miminka bolí bříško?

Pokud doma máte maličké miminko, možná jste se už něco natrápili v nocích plných slziček. Potíže s prdíky se nevyhnou skoro nikomu, proto pro vás máme několik osvědčených tipů, jak miminku i sobě ulevit.

10 tipů, jak na prdíky. A proč miminka bolí bříško?

První týdny života patří k těm největším zkouškám. Z bezpečí maminčina bříška se dítě dostane do obrovského světa, kde jsou miliony podnětů. Pro nového malého člověka je to velká psychická zátěž. A aby toho nebylo málo, málokterému miminku se vyhnou potíže s bolavým bříškem.

Proč miminko bolí bříško?

Slyšeli jste, že na prdíky více trpí chlapečci? Můžeme vám prozradit, že se jedná o mýtus. Na pohlaví nezáleží.

Miminka se rodí se slabou břišní stěnou, a až ve chvíli, kdy se začnou více hýbat a posilovat svaly, učí se sama zbavovat plynů. Jednoduše řečeno, novorozenec si zvyká na život mimo tělo maminky, jeho trávicí trakt se učí zpracovávat stravu a zároveň nemá sílu správně zatlačit, aby se plynů zbavil.

proč miminka bolí bříško

Jak plyny v bříšku vznikají?

Kojícím matkám se nedoporučuje konzumovat nadýmavé potraviny, jako jsou například luštěniny nebo čerstvé pečivo. Strava matky totiž ovlivňuje složení mateřského mléka. Je dobré čas od času potraviny zkoušet a pozorovat, co právě na vaše miminko má vliv. Podle toho můžete svůj jídelníček upravit individuálně a nemusíte si plošně zakazovat vše, co se píše v seznamech problematických potravin.

Nejsme ale zastánci drastických diet a pestrá vyvážená strava matky naopak může pozitivně ovlivnit budoucí stravovací návyky dítěte.

kojeni

Získejte praktického průvodce jednoho z nejdůležitějších období každé maminky.

jak na bolavé bříško u miminek

10 tipů, jak na prdíky u novorozence

  1. Cviky na rozhýbání peristaltiky: Uchopte nožičky miminka s kolínky u sebe, jemně zatlačte směrem k bříšku, poté kolínky obkružte kolečko od sebe a vracejte nožičky zpátky k sobě. Tímto cvičením podpoříte peristaltiku a zároveň pomůžete kyčlím. Jak s miminkem správně cvičit, vám poradí pediatr. Dobré je také neuvazovat děťátko do zavinovaček a nechat ho volně hýbat nožičkama, což pohybu střev jedině prospěje.
  2. Masáž bříška: Jemně masírujte bříško, abyste miminku pomohli rozhýbat střeva. Můžete použít i nahřátou látkovou plenku nebo olejíček určený přímo k masáži bříška novorozence. Masírujte v kruzích po směru hodinových ručiček okolo pupíku a kruhy postupně zvětšujte.
  3. Fenyklový čaj: Podáváním fenyklového čaje můžete miminku také ulevit. Je vhodný od ukončeného 1. týdne.
  4. Polohování na bříško: Novorozenci držte hlavičku a opatrně ho s přidržením tělíčka přetočte ze zad na bříško. Můžete to zkoušet i několikrát denně. Miminku se to ze začátku pravděpodobně líbit nebude, ale polohování na bříško je skvělá posilovací technika nejen na břišní stěnu, ale i na vzpřimovač krční páteře.
  5. Odříhnutí po kojení: Malinká miminka je po kojení potřeba nechat odříhnout. Když kojíte vleže a dítě vám usne, určitě ho nezvedejte a nebuďte, naopak si užijte tu chvilku klidu a sama na chvíli usněte. Ale pravidelné odříhnutí pomůže zbavit se přebytečného vzduchu, který se v bříšku polykáním nashromáždil.
  6. Kapky na prdíky: Když už si nevíte rady, pediatři doporučují podávat léky proti nadýmání v kapičkách před každým kojením. Doplňte je speciálními kojeneckými probiotiky, která pomáhají podporovat příznivé prostředí v trávicím traktu miminka.
  7. Čaj pro kojící matky: Obsahuje speciální směs bylin, které pomáhají proti nadýmání a také podporují tvorbu mléka. Benefitem pro vás je i fakt, že kojící čaje skvěle chutnají.
  8. Nahřívání bříška: Přikládejte miminku na bříško nahřívací polštářek. Pořídíte ho v lékárně a nahřívat ho většinou můžete i v mikrovlnné troubě. Jen dávejte dobrý pozor na to, aby nebyl horký.
  9. Nošení a mazlení: Může pomoci, když miminko budete nosit v šátku. S tím, jak ho správně uvázat a nastavit, si nejlépe nechte poradit přímo v půjčovně nebo specializované prodejně. Navíc pak budete mít děťátko nablízku a fyzický kontakt je důležitý. Zkuste také nosit miminko v náruči v takzvané poloze na tygříka, ve které bude mít dobrý rozhled a zároveň si bude masírovat bříško.
  10. Rektální trubička nebo teploměr : Když kapky na prdíky, cvičení, masáž ani nahřívání bříška nezabírají, sáhněte po rektální rource nebo teploměru. Vnější stimulace zadečku pomůže miminku zbavit se plynů a vy rychle uvidíte, že se mu konečně ulevilo. Nedoporučuje se dítěti zavádět teploměr příliš často, abyste konečník nepodráždili, ale když už několik hodin v kuse pláče a podle typického svíjení poznáte, že ho bolí bříško, bez váhání přejděte k věci.

Jakmile miminko povyroste, stane se pohyblivějším, obratnějším a silnějším. I díky tomu si dokáže od plynatosti pomoci samo. Vše se rázem uklidní a vy si můžete začít užívat každodenní pokroky…

Přečtěte si také:

Produkty, které se vám budou hodit

Rozpustný nápoj fenyklový

Rozpustný nápoj fenyklový

Více o produktu
Sunar Gravimilk s příchutí vanilky

Sunar Gravimilk s příchutí vanilky

Více o produktu