Jak a kdy zařadit dětem do jídelníčku maso?

Pokud máte doma miminko, které ochutnává nemléčnou stravu, jen za pár týdnů už mu budete vařit i maso. Vyberte správný zdroj bílkovin a servírujte ho v úpravě vhodné pro děti.

Jak a kdy zařadit dětem do jídelníčku maso?

Život s miminkem je plný objevování a to se z velké části týká i výživy. Po prvních několika měsících, kdy děťátko pije pouze mléko, přichází čas posunout se zase o krůček dál. Kojené děti nejčastěji začínají s příkrmy okolo 6. měsíce, děti na náhradní mléčné výživě ještě o něco dříve. Vždy je dobré poradit se s pediatrem, který vaše miminko dobře zná a dokáže vyhodnotit, jestli už je na příkrmy připraveno.

Nejlepším ukazatelem toho, že je na čase ochutnat něco nového, je chvíle, kdy dítě začne natahovat ručičky po vašem jídle a hladově mlaská, když vás vidí, jak si na něčem pochutnáváte. Na dospělácké jídlo si ale ještě chvilku počká. Začíná se totiž jednodruhovými zeleninovými příkrmy, později se zařazuje maso, ovoce a další potraviny. Vždy je zásadní, aby v jídle nebyla sůl ani cukr a bylo šetrně připraveno.

Kdy dítěti do jídelníčku zařadit maso?

Jakmile děťátko ochutná zeleninové příkrmy, měli byste k nim přidat i maso. Můžete tedy začít už v šesti měsících – zhruba za 3 týdny po tom, co jste zkusili první lžičku. Maso je důležitým zdrojem bílkovin a děťátko je bude potřebovat, aby se správně vyvíjelo. Mělo by se v jídelníčku objevit zhruba 3× za týden. Ze začátku skutečně nemusíte podávat maso častěji, zbytečně by zatěžovalo trávení.

Kdy dítěti zařadit do jídelníčku maso

Jaké maso zařadit do prvních masozeleninových příkrmů?

V prvních měsících je nejlepší sáhnout po kuřecím, krůtím a králičím. Vařit můžete i z vepřového, telecího a hovězího, ale vybírejte libové maso. Zásadní je, aby bylo opravdu čerstvé (pozor také na vhodné skladování) a z kvalitního zdroje.

Do jídelníčku můžete zhruba od ukončeného 7. měsíce přidat také ryby. Nejprve sladkovodní, například pstruha. Později zařaďte i mořské ryby, jako je treska nebo makrela. Můžete vařit z čerstvých i mražených ryb, ale vyhýbejte se zpracovaným polotovarům. Některé ryby jsou pro malé děti nevhodné z důvodu obsahu toxických látek. Mezi tyto patří například candát, štika, mečoun a někdy se nedoporučuje ani tuňák. Samozřejmě je potřeba vždy dobře dohlédnout na to, aby v jídle nezůstala žádná kost.

Ryby patří mezi alergeny, proto je ze začátku servírujte jen v malém množství a pozorujte, zda se u děťátka neobjeví nežádoucí reakce. V takovém případě se poraďte s lékařem.

miminko

Více rad o tom jak na stravování vašich nejmenších naleznete v našem jídelníčku.

Jak připravit maso do prvních příkrmů?

Vždy dohlédněte na to, aby bylo maso dostatečně tepelně upraveno. Je také potřeba zajistit takovou konzistenci, kterou bude děťátko schopné jíst s ohledem na počet zoubků. Kusy masa ještě nezvládne rozmělnit, ani když budou perfektně uvařené. Proto ze začátku maso do příkrmů jemně mixujte. Pokrmy připravujte na páře, vařením, případně pečením.

Maso můžete mixovat s vývarem a zeleninou, a když ho budete chtít dochutit, můžete přimíchat čerstvé nebo sušené bylinky. Například bazalku, majoránku, tymián nebo kopr.

Pokud zastáváte metodu BLW (Baby Led Weaning), tedy necháváte dítě postupně ochutnávat samostatně a nechcete maso mixovat do kašovitých příkrmů, můžete ho rozmixované přidat například do těsta na placičky. Další možností je připravit šištičky z mletého masa.

Jakmile bude děťátko schopné konzumovat příkrmy s kousky, už nemusíte maso mixovat, jen ho připravte doměkka a nakrájejte na malá sousta.

Skleničky a kapsičky mohou pomoci

Pro některé rodiče je v začátku zařazování masa náročné. Mají obavy z toho, aby maso bylo dostatečně kvalitní, čerstvé a vhodně připravené s ohledem na věk miminka. V takové chvíli se nebojte sáhnout po skleničkách v dané věkové kategorii. Ingredience v nich i postupy přípravy mají vysoké standardy a jsou tak pro nejmenší strávníky naprosto bezpečné. Navíc je můžete vzít i na cesty.

Masozeleninové příkrmy ve skleničkách nebo kapsičkách vždy ohřívejte ve vodní lázni a před podáváním vyzkoušejte, jestli nejsou příliš horké.

Jaké příkrmy s obsahem masa má v nabídce Sunar?

Vybírat můžete z příkrmů v nejvyšší baby bio kvalitě ve skleničkách:

 

Na výlety se hodí masozeleninové kapsičky, které jsou vhodné od ukončeného 6. měsíce:

Při objevování nových chutí jste pro vaše děťátko parťákem a my vám přejeme, abyste si všechny tyto důležité milníky společně příjemně užili.

Produkty, které se vám budou hodit

Hotové jídlo Lasagne s hovězím masem

Hotové jídlo Lasagne s hovězím masem

Více o produktu
Hotové jídlo Špagety s boloňskou omáčkou

Hotové jídlo Špagety s boloňskou omáčkou

Více o produktu