Laktace: jak ji podpořit a jak zastavit

Kojení je jedno z nejpalčivějších témat pro novopečenou maminku. Trvá několik dní, někdy i týdnů, než se matka se svým dítětem dokonale sehraje a než spolu přijdou na ideální techniku a četnost kojení. Přečtěte si, jak tvorbu mléka podpořit a jak laktaci naopak zastavit.

 

Laktace: jak ji podpořit a jak zastavit

Jak se mění mléko během kojení

Mateřské mléko se dělí na přední a zadní. Přední je více vodnaté a vylučuje se na začátku kojení. Miminku poskytuje minerály, bílkoviny a protilátky. Zadní mléko se uvolňuje na konci kojení, je tučnější a slouží jako zdroj energie.

Podpora laktace

Nabídka funguje na základě poptávky, to je základní pravidlo pro dostatečnou tvorbu mléka. A čím je větší stimulace, tím je i větší produkce. Hladového kojence proto v prvních týdnech přikládejte vždy, když si sám řekne a nechte ho u prsu tak dlouho, jak bude potřebovat. Zpočátku budete mít pocit, že kojíte každou hodinu, ale postupně, jak bude miminko sílit, kojení se zpravidelní a zefektivní. Ve třech měsících věku dítěte už můžete mít nakojeno do 10 minut každé tři hodiny nebo tak často, jak si sama nastavíte.

Triky, jak zvýšit laktaci:

  • Těsný kontakt maminky s miminkem kůže na kůži.
  • Mazlení, chování i spánek v jedné posteli.
  • Časté přikládání a dráždění bradavky ústy novorozence.
  • Masáž prsu na prokrvení mléčných žláz.
  • Poctivý pitný režim.
kojeni

Získejte praktického průvodce jednoho z nejdůležitějších období každé maminky.

Zastavení laktace

Pokud jako matka nemáte z jakéhokoliv důvodu možnost kojit, ať už je to nedostatek mléka, nemoc a medikace, neklidné dítě nebo mentální bariéra, ze všeho nejdůležitější je si uvědomit, že nemožnost kojení z vás nedělá špatnou matku. Současná společnost vytváří na maminky obrovský tlak a snaží se jim vnutit, co je a co není správné. Správné je jedině to, abyste vy i miminko byli v pořádku. Jakou cestu si pro oboustranný klid zvolíte, je jenom na vás. Obecně opět platí pravidlo nabídka - poptávka. Pokud tedy chcete laktaci zastavit, je třeba snižovat frekvenci stimulace. Dejte přednost postupnému odstavování před okamžitým ukončením, které je pro miminko příliš drsné.

Jak ukončit laktaci:

  • Postupně omezujte přikládání miminka k prsu.
  • Jednotlivá kojení nahrazujte UM v lahvičce.
  • Odstříkejte pouze do úlevy, ne do pocitu prázdného prsu.
  • Pijte šalvějové čaje.
  • Pakliže laktace neodchází, poraďte se se svým gynekologem.

Náš tip na závěr!

Kojení má na matku ohromný vliv, a to nejen fyzický, ale také psychický. Nesete si ne vždy příjemný zážitek z porodu, vaše tělo se potřebuje zahojit, hormony máte jak na horské dráze, trápí vás neskutečná únava a do toho je tu ta nová bytost, která je na vás nonstop závislá. Proto je normální, že budete s kojením zpočátku trochu bojovat a že na vás přijdou i myšlenky na to, jak zastavit laktaci. Ale věřte, že když budete trpělivá a překonáte počáteční krize, kojení přijmete jako naprosto přirozenou součást vašeho soužití s miminkem a pro vás oba se tak krmení stane důležitým a příjemným každodenním rituálem k upevnění vzájemného pouta.

Pakliže si ale ke kojení ani po poradě s laktační poradkyní cestu nenajdete, netrestejte se a soustřeďte se pouze na to, abyste vy i vaše miminko byli v klidu.

Produkty, které se vám budou hodit

Sunar Gravimilk s příchutí vanilky

Sunar Gravimilk s příchutí vanilky

Více o produktu
Sunar Gravimilk s příchutí čokolády

Sunar Gravimilk s příchutí čokolády

Více o produktu