Od narození znají všechna miminka jen chuť mléka. Ochutnávání příkrmů je proto velká věc! A i když napoprvé pravděpodobně nesní víc než jednu lžičku, už za pár měsíců budou papat skoro všechno, co jedí dospělí.
Doba, kdy zavádět příkrmy, se liší podle toho, jestli máte doma plně kojené miminko, nebo zda děťátko pije náhradní mléčnou výživu (umělé mléko). Pro posouzení vhodného času pro podávání prvních příkrmů je potřeba přihlédnout i k psychomotorickému vývoji miminka, kdy už je schopno držet hlavičku ve vzpřímené poloze, koordinovat oči, ruce a ústa při vkládání potravy do úst a být schopno polykat a tolerovat pevnou stravu.
U nekojených miminek můžeme zavádět první příkrmy od ukončeného 4. měsíce. U plně kojených prospívajících dětí začínáme po 6. měsíci. O tom, jestli je už vaše děťátko na příkrmy připraveno, se poraďte s pediatrem. Některá miminka to ale dají vědět i sama od sebe natahováním ručiček a hlasitým mlaskáním při pohledu na rodiče, kteří něco jedí.
Začínejte vždy jednodruhovým příkrmem, a než přidáte novou potravinu, počkejte 3–5 dní. Kdyby se děťátko po něčem například osypalo nebo mělo jiné komplikace, snadno tak poznáte, jaká potravina mu nesedla. Potraviny šetrně tepelně upravujte, například na páře. Myslete i na vhodné hygienické podmínky přípravy jídla. Uvařenou porci už znovu neohřívejte a nepodávejte.
Příkrmy dětem do 1 roku vůbec nesolte a nedoslazujte (ani medem). K dochucení mohou posloužit bylinky, ale věřte, že každá chuť i samotné zeleniny bude nová a zajímavá.
Jako první zavádějte zeleninu. Důvod je snadný. Pokud byste začali ovocem, které má na rozdíl od zeleniny výraznější a sladší chutě, zelenina už by pro dítě nemusela být dostatečně zajímavá a později by ji nemuselo chtít papat. Vařte z jednoho druhu zeleniny a příkrm podávejte k obědu, ze začátku ve formě předkrmu před mlékem, později jako samostatný chod.
Postupně použijte různé druhy zeleniny: dýni, mrkev, cuketu, brokolici, brambory, špenát a další. Dodržujte přitom výběr jakostní zeleniny. Kupujte ideálně bio zeleninu z ověřených zdrojů a vždy čerstvou. Pokud nemáte k dispozici dostatečně kvalitní zeleninu nebo si nejste jisti, jak ji vhodně připravit, není chybou sáhnout po příkrmech ve skleničkách. Jejich složení a kvalita musí splňovat náročná kritéria a jsou tak pro děti naprosto vhodné a bezpečné.
Už miminko ochutnalo různé druhy zeleniny? Tak potom v průběhu 2–3 týdnů změňte složení příkrmů na masozeleninové. Maso podávejte 5–6× týdně. Místo masa můžete později zvolit jednou týdně i vařený vaječný žloutek (s bílkem počkejte až po prvních narozeninách).
Nejvhodnější maso je drůbeží, králičí a jehněčí. Starším kojencům podáváme i mořské ryby 1× týdně – losos, tuňák, treska. U alergiků se jejich podávání rovněž nevyhýbáme, sledujeme ale pozorněji, zda nevzniknou nežádoucí projevy.
Tip: Polévku nebo hustší příkrm můžete obohatit půlkou kávové lžičky kvalitního rostlinného (řepkového nebo olivového) oleje. Nezapomínejte ani na telecí a hovězí, které je dobrým zdrojem železa, nebo vepřové maso. Důležité je, aby bylo maso vždy libové, u drůbežího masa odstraňte kůži.
Dalším zaváděným příkrmem je tzv. ovocně-mléčný příkrm, který zařazujeme ke svačině. Nikdy ho nepřislazujte! Podávejte nejdříve jen jeden druh ovoce, zejména u dětí z rodin, kde už je nějaká alergie. Do začátku doporučujeme ovoce povařit (hrušky, jablka, švestky, meruňky a banány) nebo podávat v podobě mixovaného ovocného pyré. Kolem ukončeného 7. měsíce stačí ovoce rozmačkat. Postupně nahraďte čerstvým ovocem. Kolem 9. měsíce můžete také přidávat neslazený bílý jogurt.
Tip: Přečtěte si další tipy k zavádění ovoce do příkrmů nejmenších dětí.
Kolem 10.–12. měsíce se dítě při krmení snaží spolupracovat. Chce si osahat jídlo, jehož kousek už umí uchopit mezi palec a ukazováček, a nejraději by se krmilo samo, což ale ještě není možné. V tomto období nabídněte dítěti, aby si dávalo do pusy maličké kousky jídla. Vhodné jsou:
Podávané kousky by neměly být větší než plod třešně. Dítě by u jídla mělo sedět, aby nedošlo ke vdechnutí potravy. Připravte se na větší spotřebu šatstva a bryndáčků, na druhou stranu to vám oběma určitě přinese hodně zábavy.