Období po porodu bývá plné lásky a radosti, ale možná ne hned od začátku a možná ne pořád. Vaše psychika zažívá dramatické zvraty a je přirozené cítit se jinak, než jste čekala. Může vás zaskočit nová role matky a může být těžké přijmout skutečnost, že tahle role je doživotní. Někdy se při zpracovávání všech změn mohou u maminky projevit i psychické obtíže. Zjistěte, co je ještě v pořádku a co už není.
Může se stát, že u vás ihned nenaskočila ta silná mateřská láska, o které se tolik mluví. Buďte v klidu, zažívat několik dní až týdnů po porodu smíšené pocity není známkou toho, že se děje něco vážného. Jde o naprosto přirozený stav, za který se není potřeba stydět. Hormonální změny, nedostatek spánku a vysoké nároky na sebe samu se mohou projevit zvýšenou emoční citlivostí, plačtivostí, smutnou náladou, ale také pocity strachu a bezmoci, úzkostí, napětím a únavou. To vše je zcela v pořádku.
„Je přirozené cítit se po porodu dítěte a při přerodu v rodiče přecitlivěle ane zcela ve své kůži. Přestože prožívat poporodní blues může být zneklidňující, je důležité si uvědomit, že tento stav nebude trvat dlouho a že během šestinedělí odezní, ” říká Veronika Hanušová z organizace Úsměv mámy a dodává, že první pomocí k vyrovnání se s poporodním splínem je přijmout své pocity jako naprosto normální a běžné a říct si o pomoc blízkého okolí (např. o uvaření teplého jídla, povožení kočárku nebo donášku nákupu).
Standardní baby blues by mělo během šestinedělí odeznít. Pokud však po většinu času cítíte smutek, úzkost a další nepříjemné pocity, které se nestřídají s příjemnými, může se jednat o poporodní úzkosti, depresi nebo vzácně i o jiné psychické obtíže.
Každá z nás je jiná a prožívá těžkosti odlišně a s různou intenzitou. Jedna žena není schopná ani vyjít ze svého bytu, druhá působí na své okolí zcela v pořádku. Pokud se ale s nepříjemnými pocity a následujícími příznaky potýkáte déle než dva týdny v kuse, vyhledejte pomoc.
„I když to může být těžké, je důležité o svých pocitech mluvit. Možná vám připadá, že vám nikdo nemůže porozumět, nevyznáte se sama v sobě a nechápete, kde se špatné pocity berou. Říct si o pomoc ale není ukázka slabosti, je to odvážný a důležitý krok na cestě za lepšími zítřky,” doplňuje Veronika Hanušová.
Duše maminky je zásadní součástí vytváření vztahu s dítětem. Vzájemné pouto je těsné a křehké, a pokud nejste dlouhodobě v pohodě, postupně strádá i miminko. To může vést k jeho větší plačtivosti, horšímu spánku i k nechutenství, čímž se dostáváte do začarovaného kruhu. Vyhledat odbornou pomoc je potom to nejlepší nejen pro vás, ale i pro vaše dítě.
„V médiích a na sociálních sítích často vídáme mateřství zalité sluncem. Maminky pak mají tendenci porovnávat se s ostatními, mohou si vyčítat, že to nemají doma stejně, a dokonce se díky tomu potýkat s psychickým diskomfortem. My jim chceme ukázat, že se nemusí bát o svých pocitech mluvit, pokud se trápí. Ideální je požádat o pomoc své okolí. Mohou ale oslovit i organizaci Úsměv mámy nebo rovnou odborníka – psychoterapeuta, psychologa. Nečekaně náročné a složité, i takové totiž mateřství může být," říká Eva Vicherek, marketingová ředitelka společnosti Hero a značky Sunar, která se rozhodla v této oblasti šířit osvětu a ukazovat mateřství bez příkras.
Nacházíte se v situaci, ve které vám není dobře, a potřebujete v mateřství cítit větší jistotu? Máte pocit, že na vás žádná rada nefunguje, a nevíte, jestli všechno kolem miminka děláte správně?
Znáte maminku, která je extrémně přetížená a vykazuje příznaky duševní nepohody?
Obraťte se na Úsměv mámy, kde podle hesla „raději stokrát zbytečně a preventivně než jednou pozdě“ získáte odbornou pomoc.