Kojení je přirozená věc, přesto ale dokáže člověka lecčím překvapit. Sepsali jsme pro vás základy, které se do začátku hodí vědět.
Čerstvé maminky často překvapí, jak často se jejich miminko hlásí o mléko. Zpočátku to může být klidně i 15× za den a je to úplně normální. Zejména v prvních týdnech života kojení rozhodně neomezujte a nechte miminku v jeho potřebě volnou ruku. Zároveň pusťte z hlavy striktní dodržování tříhodinových intervalů a frekvenci i délku kojení přizpůsobte potřebě dítěte.
Tip: Přečtěte si, jak nastartovat kojení.
Z obou prsů je vhodné kojit okamžitě po porodu. Než se rozběhne laktace, děťátko saje mlezivo. Přikládáním k prsu stimulujete tvorbu mléka a to se po ustálení bude tvořit přesně na míru vašemu miminku. Pravidelnost v kojení se dostavuje většinou kolem 6. týdne života. Nebojte se dítě přiložit kdykoliv, když si o to žádá.
Pokud to jde, kojte vždy z jednoho prsu, aby dítě dostalo takzvané zadní mléko. Teprve když dá jasně najevo, že mu to nestačí, nabídněte i druhý prs.
Nebojte, i když se to ze začátku zdá někdy těžké, určitě se s miminkem na kojení naladíte tak, že to brzy půjde skoro samo. A pokud by to přece jen dělalo potíže, poraďte se s pediatrem nebo vyhledejte pomoc laktační poradkyně. Ta vám může pomoci i s technikou správného přikládání miminka a doporučí vhodnou polohu kojení.
Volba polohy by měla být taková, aby byla vám i miminku pohodlná. Nebojte se polohy střídat. Je jen na vás, jestli to bude vleže, vsedě, s kojicím polštářem, nebo bez něj. Každé mamince vyhovuje něco jiného.
Děťátko by při správném přiložení nemělo uchopit do úst jen bradavku, ale i co největší část dvorce. Pokud byste při kojení pociťovala bolest, je to známkou nevhodné techniky přisátí. Co nejdříve se pokuste přisátí upravit. Kojení by nemělo být bolestivé.
Odstříkávejte pouze v případě, že máte mléka hodně, vaše prsy jsou bolestivě nalité a mléko kojením neodchází dostatečně nebo máte ploché bradavky, které je potřeba před kojením zformovat.
Odsávání může pomoci i v případě, že miminku dělá obtíže přisát se z důvodu příliš plných prsů. Můžete to udělat mechanicky nebo si k ruce vezměte odsávačku mateřského mléka. Pomáhá, když si před odsáváním prsy nahřejete v teplé sprše.
Co se může hodit:
Získejte praktického průvodce jednoho z nejdůležitějších období každé maminky.
Nenechte se vystrašit. Možná se vás žádné komplikace týkat nebudou. Je ale dobré o nich vědět a vyhnout se případně nepříjemnému překvapení.
Zejména v začátcích kojení se často stává, že při nesprávné technice dojde k popraskání bradavek a bolestivému kojení. Snažte se upravit polohu dítěte tak, aby drželo v puse celý dvorec prsu, nikoliv pouze bradavku. Při bolestivé prasklince změňte polohu dítěte tak, aby kojení co nejméně bolelo. Při ukončování vložte malíček do pusy dítěte tak, aby prs pustilo samo. Nevytahujte prs z jeho úst proti odporu. Dbejte o hygienu prsů a bradavky nechte co nejdéle volně na vzduchu.
V případě, že jsou bradavky zarudlé a svědí, s vysokou pravděpodobností se jedná o kvasinkovou infekci. Použijte mast proti plísním. Před kojením vždy bradavky umyjte a po kojení znovu ošetřete až do odeznění projevů. Opět bradavky ponechte co nejdéle na vzduchu. Vlhké prostředí totiž podporuje kvasinkovou infekci.
K zánětu dochází nejčastěji v začátcích kojení, ale může se objevit i později. Předchází mu většinou ucpaný mlékovod (miminko špatně saje, laktace se teprve rozvíjí, dlouhý interval od předešlého kojení). Ucpání mlékovodu se projeví bolestivými tvrdými pruhy nebo bulkami na prsu. Mléko z ucpaného mlékovodu neodtéká a vytváří dobré předpoklady pro propuknutí infekce, která se do mlékovodu dostane nejčastěji přes popraskané bradavky. Rozvíjí se zánět – mastitida. Často je přítomna horečka.
Až na výjimky není mastitida důvodem k odstavení. Naopak! Zahříváním prsu před kojením (např. teplým obkladem), masírováním s následným odstříkáním nebo kojením v pravidelných intervalech a chlazením prsů mezi jednotlivými kojeními lze situaci často zvládnout. Po nakojení se následně doporučuje přiložit studený obklad a tento cyklus opakovat do odeznění projevů. Podání vhodného antibiotika rovněž není důvodem k odstavení dítěte od prsu! O léčbě mastitidy se poraďte se svým ošetřujícím lékařem.
Není nutné zásadně navyšovat energetický příjem. Jezte dostatek ovoce, zeleniny, vlákniny, nezapomínejte na mléčné výrobky a maso. Jídelníček by měl být vyvážený. Dodržujte pitný režim, o který si nakonec i tělo samo řekne. Většina žen mívá při kojení opravdu velkou žízeň.
Potraviny by měly být nenadýmající, snadno stravitelné a v prvních týdnech po porodu pro jistotu ne moc kořeněné. Je vhodné také sáhnout po vitaminech pro kojící ženy. Jídelníček si můžete zpestřit i mléčným nápojem Sunar Gravimilk, který je obohacený o vybrané vitaminy, minerální látky a omega-3 mastné kyseliny, navíc skvěle chutná.
To, že by kojící maminka neměla kouřit a pít alkohol, je samozřejmost, přesto si ale dovolíme tuto důležitou skutečnost připomenout. Zároveň doporučujeme konzultovat s pediatrem, pokud potřebujete v období kojení užívat některé léky.
Přejeme vám, aby pro vás kojení bylo krásným obdobím plným láskyplného kontaktu s miminkem a nemusela jste se potýkat s žádnými těžkostmi. Pokud by se ale přece nějaké objevily, nebuďte na ně sama a poraďte se s dalšími maminkami ze svého okolí nebo s odborníkem. Všichni totiž víme, že mateřství je sice nádherná, ale i náročná disciplína.