V osmi měsících se začnou dít věci! Vaše dítě vstupuje do vzrušujícího období, kdy vám bude dávat najevo, jak už je velké a samostatné. Ano, týká se to i jídla. Hlavně mu nezapomeňte vytvořit místo u vašeho stolu! Váš drobeček by vám to měl určitě za zlé.
Vaše dítě prožívá velmi šťastné období. Začíná si uvědomovat sebe sama, což vám bude naplno ukazovat a také si bude co nejvíce užívat to dobré jak z kojení, tak ze stále ještě nového světa příkrmů.
V tomto věku by se vaše dítě mělo stravovat alespoň 5× denně. Strava by měla být pestrá. Skládat se může například ze dvou porcí mléka, zeleniny, masa, ryb, vejce, ovoce a cereálií. A stále je tu kojení nebo kojenecké mléko.
Co se týká příjmu tekutin, ten by se měl kromě již zmíněných dvou porcí mléka pohybovat v rozmezí 200 až 500 ml. Nejvhodnější je voda, neslazený čaj nebo také přírodní ovocné šťávy.
Tip: Od 8 měsíců můžete dětem podávat vodu v hrnečku s ohebným brčkem. Tahle novinka je bude bavit a navíc jim pomůže s posilováním ústních svalů.
Ještě před dosažením jednoho roku je dobré začít do stravy přidávat malé kousky, aby si vaše dítě mohlo postupně zvykat na pevnou stravu. S tou můžete začít ve chvíli, kdy má vyvinuté zoubky a je schopno potravu žvýkat. Užitečné je, když dítě umí používat lžíci. Jídlo stačí nakrájet na malé kousky a promíchat. Někdy ale zkuste servírovat jídlo i nepromíchané a nechte děťátko objevovat chutě a textury jednotlivých součástí pokrmu.
Příkrmy připravujte co nejšetrněji, aby si zachovaly chuť a živiny. Nejlépe na páře.
Nesolte ani nedoslazujte, a pokud příkrmy chcete ochutit, použijte bylinky. Když z nějakého důvodu nestíháte příkrm připravit doma nebo neseženete potraviny v požadované kvalitě, nebojte se sáhnout po dětských příkrmech ve skleničkách. Ze zákona jsou příkrmy vyrobeny v baby kvalitě a obsahují jen ty nejlepší suroviny. Na obalu vždy najdete označený vhodný věk pro podávání, takzvané věkové určení.
Není výjimkou, že některé děti odmítají doma uvařené dobroty od maminky i přesto, s jakou láskou a péčí pro ně byly připraveny. Pokud takového strávníka máte doma i vy, nezoufejte. Jednoho dne pro něj bude vaše jídlo tím nejoblíbenějším. Jako všechno ostatní, i toto je jen období.
Zhruba od 10. měsíce se u vašeho dítěte začne silněji projevovat touha po samostatnosti. Čím dál více vám bude chtít dokázat, jak už je velké a jak umí jíst bez vaší pomoci. Ve skutečnosti jsou děti ale ještě příliš malé. Ať tak nebo tak, vaše dítě bude chtít každé jídlo proměnit v co největší chuťový i smyslový zážitek, bude si ho chtít samo brát do ručičky a vkládat do pusy. Vhodné jsou kousky měkkého ovoce (banány, hrušky, meruňky) nebo vařené zeleniny (karotka, brambory). Připravte se na to, že od teď bude u jídla pořádná legrace a občas trocha nepořádku.
Z bezpečnostních důvodů i s ohledem na ochranu zoubků doporučujeme vyhnout se kovovým příborům.
Pro děti od 8 měsíců vybírejte lžičku, kterou mohou uchopit do pěstičky. Dobré je také, když má lžička rozšířenou bezpečnostní bariéru proti spolknutí. Dětem od 10 měsíců už můžete pořídit příbor s tenčí úchopnou částí. Vyberte hlubší lžičku, a pokud to děťátko zvládne, může zkusit i vidličku s oblými hranami.
Nedoporučuje se syrová zelenina, všechny druhy semínek, ořechy nebo popcorn. Nebezpečné jsou také bobulovité plody jako borůvky a rybíz, protože by dítěti mohly snadno zaskočit.
Přejeme vám spoustu radosti při objevování nových chutí a co nejméně barevných flíčků na tričku.