Každá maminka ví, že mateřské mléko je pro dítě tou nejlepší výživou. Občas ale přijde situace, kdy kojení není možné nebo je potřeba ho ukončit. Chystáte se odstavit dítě od kojení a nevíte, jak na to?
Pokud jste plně kojila a miminko na lahvičku vůbec nebylo zvyklé, bude pro něj novinkou, kterou může přijmout se zájmem, ale u níž se také můžete setkat s odmítnutím. S těmito pravidly to ale doma zvládnete i bez slz.
Přechod z kojení na kojenecké mléko by měl být postupný, a to ze dvou důvodů:
V období přechodu na kojenecké mléko je velmi důležitý vzájemný kontakt. Miminku se hodně věnujte, často si s ním hrajte, povídejte mu, zahrňte ho láskou. Pak bude snášet fyzické „odloučení“ od matky o něco lépe.
Snadněji se odstavuje děťátko, které už je zvyklé i na příkrmy. To je také jeden z důvodů, proč doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO) plné kojení minimálně po dobu 6 měsíců věku dítěte s tím, že po zavedení příkrmů pokračujete s kojením třeba až do 2 let dítěte. Horní hranice není určena a záleží tedy na vás a miminku, jak dlouho vám kojení bude vyhovovat.
Inspirujte se, jak na příkrmy:
Pokud se vám mléka tvoří tolik, že máte prsy neustále bolestivě nalité, zkuste odstříkat. Ale ne do pocitu prázdného prsu, pouze do úlevy. Doporučujeme upřednostnit mechanické odstříkání mléka. V případě potřeby můžete k prsům přikládat chladivé obklady. Pijte mátové a šalvějové čaje a dávejte pozor, aby se vám v prsech nevytvořily hrudky.
Jakmile se rozhodnete, že prs v určitou hodinu nabízet už nebudete, zůstaňte důsledná. Když dítěti jednou prs nedáte a pak zase ano, bude zmatené. Hodně s miminkem mluvte, mazlete se s ním, snažte se ho zabavit jinak – oblíbenou hrou nebo hračkou, případně změňte prostředí.
Mateřské mléko ve stravě se s postupem věku začíná nahrazovat jinou stravou pro nastavení pestrého jídelníčku. Pokud máte pocit, že mateřské mléko už nestačí nebo ho miminko samo odmítá, můžete přidat náhradní kojenecké nebo u starších dětí batolecí mléko. Záleží na tom, kolik měsíců vašemu miminku je a na jaké příkrmy je už případně zvyklé. Pomoci vám může i náš jídelníček.
Pro učení na lahvičku zvolte období, kdy je dítě zdravé, klidné, a začínejte doma, v prostředí, které je mu známé a kde je mu dobře. Když je dítě nemocné nebo mu zrovna začínají růst zuby, s odstavováním ještě pár dní počkejte.
Když dítě lahvičku odmítá, nesnažte se mu ji vnutit za každou cenu. Můžete chvíli počkat a nabídnout zase za chvíli. Některým dětem pomůže rozptýlení například pomalou chůzí nebo když lahvičku podává tatínek.
Zatímco potřebu mateřského mléka si dítě reguluje samo, u kojeneckého mléka musíte množství odměřit. Naše tabulka vám napoví, jak se zorientovat v denním dávkování. Přečtěte si, jak dlouho děti potřebují kojenecké nebo batolecí mléko a kolik by ho měly vypít.
Odstavení miminka od kojení je individuální proces. V tomto období přechodu nezáleží na tom, jestli se vám to podaří během několika dnů, týdnů, nebo to bude trvat měsíce. Jde jen o to, abyste vy jako matka byla v pohodě, a dítě pak vaše rozhodnutí i vaše pozitivní smýšlení přijme kladně.