Pro pátou nemoc jsou typické vyrážka na obličeji a zvýšená teplota. Týká se nejčastěji dětí ve věku 5–15 let a vyšší riziko infekce přichází v jarních a podzimních měsících. Přenáší se kapénkami a mívá lehký průběh. Děti nemoc zvládají dobře, riziko však představuje u těhotných žen.
Nemoc se přenáší vzduchem kapénkovou cestou a vyvolává ji lidský parvovirus B19. Inkubační doba páté nemoci je 4–14 dní a přenášet ji mohou i bezpříznakové děti.
Mezi příznaky páté nemoci patří:
Pátá nemoc je vysoce infekční onemocnění, ale většinou do 10 dnů odezní.
Vyrážka v obličeji může rodiče polekat, ale není potřeba ji nijak ošetřovat, nemoc ani většinou nevyžaduje návštěvu pediatra. Určitě je ale vhodné zavolat lékaři kvůli konzultaci, k potvrzení diagnózy pomůže i zaslání fotografie.
U dítěte hlídejte pitný režim, a pokud teplota překročí 38 °C, podávejte lék na tlumení horečky s paracetamolem (dětský Panadol) nebo s ibuprofenem (Nurofen).
Pátá nemoc zpravidla nepřichází opakovaně a po prodělání nemoci dítě získává celoživotní imunitu.
Těžší průběh nemoci mají pacienti s oslabenou imunitou (lidé s poruchou krvetvorby, po transplantaci, chemoterapii a dalších vážných nemocech). Pokud se dítě i po odeznění příznaků cítí unavené a bolí ho hlava, vyžádejte si u svého lékaře detailní screening.
Pátá nemoc může představovat riziko u těhotných žen, které tuto nemoc neprodělaly už v dětském věku. Virus se zejména ve 2. trimestru může přes placentu přenést na plod a narušit krvetvorbu. Pátá nemoc obvykle probíhá bez následků a očkování ani léčba neexistuje.
Na první pohled vypadají pátá a šestá nemoc stejně. Dítě má 2–3 dny horečku a na tělíčku se objevuje skvrnitá vyrážka. Původcem šesté nemoci však je herpetický virus HHV6 a inkubační doba je 5–12 dní. Šestá nemoc postihuje hlavně kojence a batolata. Tlumení příznaků probíhá podobně – hlídejte pitný režim dítěte a horečku srážejte dětským Panadolem nebo Nurofenem. Vyrážku ničím neošetřujte.